end (1 kB)
menu (3 kB)
Prognozy Lubliniec

Wycieczka nr 14

Lisów-Tanina-Braszczok-Zborowskie-Kamieńsko-Łuki Radły-Przystajń-Koski-Kuleje-Węglowice-Łebki-Łęg-Tanina-Lisów

[Rozmiar: 45574 bajtów]

Trudność:

4-średnio-trudna

Czas przejazdu:

7 godzin

Ilość kilometrów:

60 km

Proponowana wycieczka należy do średnio trudnych, szczególnie ze względu na dystans. Biegnie z Lisowa przez Taninę, Braszczok, Zborowskie, Kamieńsko, Ługi Radły, Przystajń, Koski, Kuleje, Nowiny, Węglowice, Jezioro, Łebki, Taninę do Lisowa. Trasa prowadzi w przeważającej części drogami gminnymi, choć częściowo poruszamy się po szutrowych i asfaltowych drogach leśnych i polnych.

Opis trasy:

Startujemy w Lisowie. Jedziemy asfaltową drogą w kierunku Taniny. W samej Taninie skręcamy w lewo i po około 0,5km skręcamy w lewo, przejeżdżamy mostkiem Liswartę i jedziemy asfaltową drogą w kierunku Braszczoka. Po około kilometrze droga skręca w lewo potem w prawo. Kończy się asfalt, skręcamy w lewo i jedziemy wśród pól szutrową drogą. Po około 0,7km przed zabudowaniami leśniczówki Stasiowe wjeżdżamy w las łukiem w lewo. Droga początkowo szutrowa po około 2km zmienia się w wąską drogę asfaltową. Jest to szybka magistrala p.poż. wybudowana w 2015 roku. Ja nazywam ją rowerową autostradą. Jest to jeden z najprzyjemniejszych odcinków naszej wycieczki. Po około 4km dojeżdżamy do wsi Zborowskie. Tutaj przy sklepie możemy odpocząć i zaopatrzyć się na dalszą część wycieczki, choć tych punktów będzie jeszcze dużo po drodze. Po odpoczynku jedziemy w kierunku północnym, początkowo asfaltem potem w lewo i prawo, pod górkę drogą szutrową dojeżdżamy na skraj lasu. Teraz cały czas z górki, drogą leśną, lekko piaszczystą zmierzamy w kierunku Brzegów. Na krzyżówce lekko w prawo potem po 300m w lewo dojeżdżamy do mostka na Liswarcie. Przejeżdżamy nim i po około 300m dojeżdżamy do zabudowań wsi Kamieńsko i drogi gminnej. Skręcamy w lewo i nią będziemy jechać, aż do Przystajni. Po drodze mijamy Ługi Radły, Wrzosy, Brzeziny. To odcinek około 6km. Ruch niewielki, jednak jedziemy prawie cały czas pod górę. Na rynku w Przystajni możemy trochę odpocząć. Jest to pawie połowa dystansu do przejechania. Po odpoczynku ruszamy drogą w kierunku Częstochowy. Za zakrętem po 50m skręcamy w prawo. Przejeżdżamy łukiem w prawo koło cmentarza i zaczynamy jechać lekko z górki drogą polną. Również jest to bardzo uroczy odcinek trasy. Po około 2,5 km dojeżdżamy do wsi Jaciska. Tutaj w prawo, zaraz potem w lewo przejeżdżamy Jaciska dojeżdżając do Żerdziny. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i po około 200m ponownie w prawo. Jedziemy drogą asfaltową początkowo wśród pól, potem wjeżdżamy do lasu. Lekko w górę dojeżdżamy do wsi Koski Pierwsze. Warto podziwiać las w tym miejscu. Jest naprawdę bardzo ładny. Po dojechaniu do Kosków skręcamy w lewo i cały czas prosto przejeżdżamy całą wieś, przejazd kolejowy dojeżdżając do drogi gminnej w Kulejach. Na skrzyżowaniu w prawo, mijamy kościół, potem w lewo i po 500m ponownie w lewo. Przejeżdżamy przez wieś Nowiny i po 1,5km skręcamy w prawo. Drogą asfaltową dojeżdżamy do Węglowic. Na skrzyżowaniu w prawo pod górkę. Po 700m, na samym szczycie górki skręcamy w prawo, potem w lewo. Przejeżdżamy obok leśniczówki. Wjeżdżamy w las. Ostro z góry dojeżdżamy do wiaduktu kolejowego. Przejeżdżamy pod nim, lekko w lewo i jedziemy cały czas prosto. Drogą szutrową przez las. Jest tzw. Łebkowska Droga. Po drodze dołącza do nas niebieska rowerówka. Dojeżdżamy do asfaltowej drogi z Taniny do Łebków i rezerwatu Cisy nad Liswartą. Skręcamy w lewo i drogą asfaltową dojeżdżamy do Taniny mijając Łęg i po 2 km do Lisowa.

Uwagi:

Opisywana wycieczka jest dedykowana osobom, które mogą poruszać się po drogach publicznych. W kilku miejscach trzeba zachować szczególną uwagę. Trasa jest dość długa, ale bardzo przyjemna.
panorama (10271 kB)
48000005.zip
Mapa elektroniczna w postaci skompresowanego pliku .img gotowego do podczytania do GPS'a. Mapę wykonał Krzysztof Świtalski. Obejmuje ona powiaty: kłobucki, lubliniecki i częstochowski. Link do strony autora znajduje się w sekcji ciekawe linki. Wielkość pliku 1,4MB
[Rozmiar: 735 bajtów]
mapa_druk_w14.zip
Mapa do druku w postaci skompresowanego pliku .jpg Wymiar mapy A4. Wielkość pliku 660kB
[Rozmiar: 735 bajtów]
opis_w14.zip
Opis trasy w formacie .doc. Wielkość pliku 10,9kB
[Rozmiar: 735 bajtów]
Przystajn.gpx
Plik trasy dla programu Kamap. Wielkość pliku 4kB.
[Rozmiar: 735 bajtów]