end (1 kB)
menu (3 kB)
Prognozy Lubliniec

Wycieczka nr 5

Lisów-Tanina-Łęg-Łebki-Kuleje-Nowiny-Węglowice-Jezioro-Łęg-Lisów

[Rozmiar: 45574 bajtów]

Trudność:

3-średnia

Czas przejazdu:

6 godziny

Ilość kilometrów:

33 km

Proponowana wycieczka należy do średnio-trudnych ze względu na dystans i rodzaj terenu. Biegnie z Lisowa przez Taninę, Łęg, łebki. Odwiedza rezerwat Cisy nad Liswartą, Rezerawat Cisy w Łebkach, następnie przez Kuleje, Nowiny, Węglowice dociera do Jeziora skąd malowniczą drogą łebkowską wraca przez wieś Łęg, Taninę do Lisowa.Ciekawe miejsca na trasie to:
rezerwat Cisy nad Liswartą,
rezerwat Cisy w Łebkach
bagnisko Jezioro.
Wycieczka jest typową wycieczką przyrodniczo-krajobrazową. Nie ma na jej trasie zabytkowych obiektów, ale jest mnóstwo pięknych krajobrazów i urokliwych zakątków.

Opis trasy:

Wyruszamy z parkingu w Lisowie przy zajeździe "Stary Dom". Jedziemy w kierunku wsi Tanina, gdzie po około 2km skręcamy w lewo i jedziemy wąską drogą asfaltową do wsi Łebki. Po drodze mijamy staw w Łęgu, a potem rezerwat Cisy nad Liswartą. Rezerwat leśno-florystyczny o powierzchni 21,16 ha, utworzony w 1957 roku, znajdujący się w pobliżu przysiółka Łęg i wsi Łebki. Chroni stanowiska cisa pospolitego w łęgu jesionowo-olszowym i borze bagiennym o charakterze naturalnym. Oprócz tego znajdują się tam stanowiska co najmniej 17 innych gatunków roślin chronionych. Przez rezerwat jest poprowadzona ścieżka dydaktyczna, składająca się z sześciu przystanków. Za rezerwatem droga skręca w lewo i dalej biegnie do wsi Łebki. Po około 300m, przed transformatorem, skręcamy w prawo i podążamy żwirową drogą cały czas prosto przez las sosnowo-świerkowy, mijając z prawej strony rezerwat Cisy w Łebkach. Ten odcinek drogi jest najtrudniejszy. Najpierw droga jest kamienista i wyboista potem piaszczysta. Po okóło 3km docieramy do przejazdu we wsi Kuleje. Za przejazdem skręcamy w prawo i drogą asfaltową jedziemy przez wsie Nowiny, Bór Zapilski do wsi Węglowice, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i drogą pod górę docieramy do wsi Jezioro. Skręcamy w prawo i w dół zjeżdżamy około 1km. Droga asfaltowa kończy się i za okólo 300m skręcamy w lewo. Duktem leśnym docieramy do bagniska Jezioro. To bardzo urokliwy zakątek naszej wycieczki. Tutaj warto zrobić odpoczynek i nasycić wzrok pięknymi krajobrazami. Tutaj też zrobione są stanowiska dla wędkarzy nad samym zbiornikiem wodnym z ławeczkami. Tutaj można spotkać obfite połacie rosiczki okrągłolistnej-rośliny drapieżnej. Po odpoczynku, wracamy wokół zbirnika do drogi prowadzącej do wiaduktu kolejowego skąd, w lewo, drogą łebkowską docieramy do znajomego rezerwatu Cisy nad Liswartą. Dalej drogą, którą dojechaliśmy do wsi Łebki wracamy do Lisowa.

Uwagi:

Opisywana wycieczka jest średnio długa, jednak ze względu na odcinek Łebki-Kuleje, kamienisty i potem piaszczysty jest zaliczana do średnio-trudnych. Po drodze, na odcinku Lisów Kuleje nie ma żadnych punktów gastronomicznych i sklepów w związku z czym należy odpowiednio się przygotować przed wyruszeniem w trasę.Jest to wycieczka dedykowana raczej na cały dzień spokojnej jazdy licząc przystanki i odpoczynki.

Materiały do pobrania:

48000005.zip
Mapa elektroniczna w postaci skompresowanego pliku .img gotowego do podczytania do GPS'a. Mapę wykonał Krzysztof Świtalski. Obejmuje ona powiaty: kłobucki, lubliniecki i częstochowski. Link do strony autora znajduje się w sekcji ciekawe linki. Wielkość pliku 1,4MB
[Rozmiar: 735 bajtów]
mapa_druk_w4.zip
Mapa do druku w postaci skompresowanego pliku .jpg Wymiar mapy A4. Wielkość pliku 490,6kB
[Rozmiar: 735 bajtów]
opis_w4.zip
Opis trasy w formacie .doc. Wielkość pliku 8,5kB
[Rozmiar: 735 bajtów]
slad5.zip
Plik trasy dla programu Kamap. Szczegółowy opis w sekcji download.
[Rozmiar: 735 bajtów]