end (1 kB)
menu (3 kB)
Prognozy Lubliniec

Wycieczka nr 1

Lisów-Tanina-Łęg-Łebki-Stasiowe-Braszczok-Lisów

[Rozmiar: 45574 bajtów]

Trudność:

1-bardzo łatwa

Czas przejazdu:

2 godziny

Ilość kilometrów:

16 km

Pierwsza z proponowanych wycieczek to bardzo przyjemna trasa biegnąca z Lisowa przez Taninę, Łęg, Łebki, Stasiowe, Braszczok. Cała trasa biegnie utwardzoną drogą w 80% asfaltową o małym natężeniu ruchu. Nadaje się doskonale na popołudniową, rodzinną wyprawę nawet z małymi dziećmi.

Opis trasy:

Wyjeżdżając z parkingu kierujemy się w prawo, asfaltową drogą w kierunku Taniny (oddalamy się od drogi krajowej 46). Jedziemy około 2km mijając po drodze ogródki działkowe, oczyszczalnię ścieków w Lisowie aż dojedziemy do wsi Tanina. Najpierw droga skręca w lewo, potem w prawo. Po prawej stronie mijamy remizę strażacką i po 100m, na skrzyżowaniu z kapliczką, skręcamy w lewo. Po około 700m dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania. Z lewej strony widać mostek na Liswarcie. My jedziemy prosto. Jedziemy wśród pól uprawnych i lasu mijamy w Łęgu po prawej stronie staw hodowlany, przejeżdżamy mostkiem nad dopływem Liswarty, skręcamy w prawo następnie w lewo i dojeżdżamy do rezerwatu Cisy nad Liswartą. Jest to rezerwat leśno-florystyczny w gm. Herby położony w miejscowościach Łebki i Łęg w PK Lasy nad Górną Liswartą. Utworzony w 1957 r. /Z. M.P.57.52.329/. Objęte ochroną jest tu stanowisko cisa. Przejeżdżamy mostkiem lekko pod górkę dojeżdżając do skrzyżowania. Na skrzyżowaniu w lewo kierujemy się do wsi Łebki. Jedziemy cały czas drogą za wsią kończy się droga asfaltowa pozostaje utwardzona droga, którą jedziemy dalej. W momencie kiedy droga dojdzie do lasu z lewej strony lekko w lesie znajduje się mała kapliczka objewienia Matki Bożej. Znajdują się tam ławeczki na których możemy chwilę odpocząć. Dalej jedziemy drogą, która za chwilę wyjeżdża z lasu i skręca w lewo. Przejeżdżamy pierwszym mostkiem, następnie drugim nad Liswartą i dojeżdżamy do leśniczówki we wsi Stasiowe. Jedziemy dalej drogą, która łukiem skręca w lewo. Po około 1 km dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Skręcamy w prawo, potem po około 500m w lewo znowu w prawo i dojeżdżamy do wsi Braszczok. Cały czas jedziemy drogą asfaltową mijając po lewej stronie zabudowania. Po około 3km dojeżdżamy do zabudowań wsi Tanina. (Tutaj można wybrać skręt w lewo bądź w prawo) Skręcając w lewo dojedziemy do drogi asfaltowej, którą zaczynaliśmy naszą wycieczkę i nią dojedziemy do parkingu. Skręcając w prawo nie nadkładamy drogi a zmniejszamy zdublowany fragment drogi. Początkowo jedziemy drogą szutrową potem polną cały czas prosto, droga po około 700 m wjeżdża w las. Tutaj wybieramy drogę lekko w lewo i jedziemy przez las. Po około 400m dojeżdżamy do skrzyżowania duktów. skręcamy w lewo i za chwilę jadąc lekko z górki wyjeż`dżamy z lasu na łąkę. W odległości 150m widać mostek na liswarcie. Przeprowadzamy rowery na drugą stronę, podchodzimu pod małą piaszczystą górkę. Na górze widać dukt lekko skręcający w lewo. Po 200m jesteśmy ponownie na drodze asfaltowej. Skręcamy w prawo i po 300m widzimy znajome już ogródki działkowe. 300m drogą na wprost i jesteśmy na parkingu. lewo i po chwili przejeżamy znajomym mostkiem przez Liswartę dojeżdżając do drogi, którą już jechaliśmy. W ten sposób zamknęliśmy pętlę. Tym razem skręcamy w prawo i wracamy na parking z którego zaczynaliśmy wycieczkę.

Uwagi:

Opisywana wycieczka jest najkrótszą z przedstawionych, przebiega w zasadzie przez malutkie wsie w których brak jakichkolwek punktów gastronomicznych. Jedynie we wsi Tanina przy remizie jest sklep spożywczy czynny jednak bardzo krótko, dlatego wybierając się na tą wycieczkę, szczególnie z dziećmi, musimy się zaopatrzyć w napoje i jedzenie. Jedyna modyfikacja to ta przedstawiona w opisie trasy. Nie wpływa ona na długość wycieczki, skraca jedynie fragment zdublowanej drogi i jej jakość. Jdąc w lewo wracamy cały czas asfaltem, jadąc w prawo przez około 2km jedziemy drogą szutrową potem polną.

Materiały do pobrania:

48000005.zip
Mapa elektroniczna w postaci skompresowanego pliku .img gotowego do podczytania do GPS'a. Mapę wykonał Krzysztof Świtalski. Obejmuje ona powiaty: kłobucki, lubliniecki i częstochowski. Link do strony autora znajduje się w sekcji ciekawe linki. Wielkość pliku 1,4MB
[Rozmiar: 735 bajtów]
mapa_druk_w1.zip
Mapa do druku w postaci skompresowanego pliku .jpg Wymiar mapy A4. Wielkość pliku 384,4kB
[Rozmiar: 735 bajtów]
opis_w1.zip
Opis trasy w formacie .doc Wielkość pliku 6,4kB
[Rozmiar: 735 bajtów]
slad1.zip
Plik śladu GPS zarejestrowany gotowy do wczytania na urządzenie GPS
[Rozmiar: 735 bajtów]
footer (40 kB)